IEEE

Sponsors

Sponsors

Important Dates

  • Full paper Submission Deadline :
    Submissions Closed
  • Notification of acceptance :
    25/03/2015
  • Camera-ready paper :
    05/04/2015
  • Registration :
    09/04/2015
  • Download the call for papers


 

28th April 2015
08h30 - 09h30 Registration
09h30 - 10h30 Opening Session
10h30 - 10h50 Coffee Break
10h50 - 11h50 Invited Talk 1 : Professor Steffen STAAB / University of Koblenz-Landau
"Accessing Linked Open Data"
Session Chairs: Pr. Aicha MOKHTARI AISSANI & Pr. Mohand BOUGHANEM
  Parallel Session 1
11h55 - 13h15 Session 1A Session Chairs: Pr. Samira MOUSSAOUI & Dr. Djamel TANDJAOUI
TRACK 1 11h55 - 12h20 "Energy Efficient Routing for Mobile Underwater Wireless Sensor Networks". Sihem Souiki, Mourad Hadjila and Mohamed Feham.
Theme : Energy Efficency and Quality of Service 12h20 - 12h45 "Distributed Energy Efficient Adaptive Clustering Protocol for large scale with Gathering Data in Wireless Sensor Networks". Chirihane Gherbi, Aliouat Zibouda and Mohammed Benmohammed,
(Conf. Room) 12h45 - 13h15 "The teleoperation of a mobile robot in a network without a quality of service guaranteed". Masmoudi Mostefa, L. Kaddour El Boudadi, Abdelhamid Loukil, Dahane Amine and Khelf Mohamed.
Session 1B Session Chairs: Pr. Mohamed BOUFAIDA & Pr. Zaia ALIMAZIGHI
TRACK2 11h55 - 12h20 "A Strong-Dominance-Based Approach for Refining the Skyline". Mahmoud Hamiche, Habiba Drias and Allel Hadjali.
Theme: Incertainty 12h20 - 12h45 "Combining Skyline and Multi-Criteria Decision Methods to Enhance Web Services Selection". Ouadah Abdelaziz, Banouaret Karim, Hadjali Allel and Nader Fahima.
(Room 1) 12h45 - 13h15 "Intuitionistic Fuzzy Bipolar Approach for Flexible Querying in E-commerce Applications". Nouredine Tamani.
Session 1C Session Chairs: Pr. Ahmed GUESSOUM
TRACK3 11h55 - 12h20 "Dynamic Delegation based on Temporal and Nonmonotonic Description Logic". Ouarda Bettaz, Narhimene Boustia and Aïcha Mokhtari.
Theme: Description Logics and Data Representation 12h20 - 12h45 "A Contextual Attribute Based Access Control Model based on T − Jclassicδǫ". Khalida Guesmia and Narhimene Boustia.
(Room 2) 12h45 - 13h15 "XCLSC: Structure and Content-based Clustering of XML Documents". Karima Bessine, Attia Nehar, Hadda Cherroun and Abdelouahab Moussaoui.
13h15 - 14h15 Lunch
14h15 - 15h15 Invited Talk 2 Michel RAYNAL / Institut Universitaire de France, IRISA, Université de Rennes, France
IRISA, Université de Rennes, France
Adjunct Professor, Hong Kong Polytechnic University 
"Communication Patterns and Input Patterns in Distributed Computing"
Session Chairs: Pr. Abdelmadjid BOUABDALLAH & Dr. Youcef ZAFOUNE
15h15 - 15h35 Coffee Break
  Parallel Session 2
15h40 - 17h20 Session 2A Session Chairs: Pr. Mohamed AHMED-NACER & Pr. Sahnoun Zaidi
TRACK2 15h40 - 16h05 "Social Big Data Mining : A Survey Focused on Opinion Mining and Sentiments Analysis". Guellil Imène and Kamel Boukhalfa.
Theme: Knowledge Discovery 16h05 - 16h30 "Web Site Classification based on URL and Content: Algerian Vs. non-Algerian Case". Abdessamed Ouessai and Zakaria Elberrichi.
   
(Conf. Room)    
Session 2B Session Chairs: Pr. Habiba DRIAS
TRACK3 15h40 - 16h05 "Hybrid metaheuristic for the combined economic-emission dispatch problem". Gherbi Yamina Ahlem, Bouzeboudja Hamid and Lakdja Fatiha.
Theme: Evolutionary  Optimization and Foraging 16h05 - 16h30 "Heuristics to Maximize system availability on parallel machine scheduling problem". Asmaa Khoudi, Ali Berrichi and Farouk Yalaoui.
16h30 - 16h55 "A Distributed Foraging Algorithm Based on Artificial Potential Field". Zedadra Ouarda, Jouandeau Nicolas, Hamid Seridi and Giancarlo Fortino.
(Room 1) 16h55 - 17h20 "Combining a Neural Network with Deterministic Chaos Theory Using Phase Space Reconstruction for Daily Rainfall-Runoff Forecasting". Mohamed Chettih, Khaled Chorfi and Kaddour Mouattah.
Session 2C Session Chairs: Pr. Malika IOUALALEN-BOUKALA & Pr. Kamel BARKAOUI
TRACK4 15h40 - 16h05 "Compatibility Verification of SysML Blocks Using Hierarchical Interface Automata". Hamida Bouaziz, Samir Chouali, Ahmed Hammad and Hassan Mountassir.
Theme: Systems Verification 16h05 - 16h30 "A Probabilistic and Timed Verification Approach of SysML State Machine Diagram". Abdelhakim Baouya, Djamal Bennouar, Otmane Ait Mohamed and Samir Ouchani.
16h30 - 16h55 "An Approach to Verify SysML Functional Requirements Using Promela/Spin". Abbas Abdulhameed, Ahmed Hammad, Bruno Tatibouet and Hassan Mountassir.
(Room 2) 16h55 - 17h20 "Fault Detection in Component-based Models , Using BIP Models". Smara Mounya, Makhlouf Aliouat and Zibouda Aliouat.
29th April 2015
09h00 - 10h00 Invited Talk 3: Ioannis MANOLOPOULOS / University of Thessaloniki, Greece
"Top-k Dominating Queries: an introduction"
Session Chairs: Pr. Ladjel BELLATRECHE & Dr. Kamel BOUKHALFA
10h00-10h20 Coffee Break
  Parallel Session 3
10h25 - 11h40 Session 3A Session Chairs: Pr. Abdelamdjid BOUABDALLAH & Dr. Yacine CHALLAL
TRACK1 10h25 - 10h50 "A Reliable Trust Management Scheme in Wireless Sensor Networks". Nabila Labraoui.
Theme: Trust and Systems Security 10h50 - 11h15 "Dishonest Recommendation Attacks in Wireless Sensor Networks: A survey". Farah Khedim, Nabila Labraoui and Mohamed Lehsaini.
(Conf. Room) 11h15 - 11h40 "Analytical evaluation of the impacts of Sybil attacks against RPL under mobility". Faiza Medjek, Djamel Tandjaoui, Mohammed Riyadh Abdmeziem and Nabil Djedjig.
Session 3B Session Chairs: Pr. Zizette BOUFAIDA & Pr. Walid Khaled HIDOUCI 
TRACK2 10h25 - 10h50 "A personalized adaptive e-learning system based on learner’s feedback and learner’s multiple intelligences". Hafidi Mohamed and Mahnane Lamia.
Theme: Adaptation & Recommandation 10h50 - 11h15 "Crowd-Voting-Based Group Recommender Systems". Samia Boulkrinat, Allel Hadjali and Aicha Mokhtari.
(Room 1) 11h15 - 11h40 "Context-Aware Adaptation for Sustaining Disaster Management". Abdelkader Bouguessa, Leila Amel Mebarki and Boudjemaa Boudaa.
Session 3C Session Chairs: Pr. Amina SERIR
TRACK3 10h25 - 10h50 "An Efficient Feature Selection Scheme based on Genetic Algorithm for ear biometrics authentication". Lamis Ghoualmi, Amer Draa and Salim Chikhi.
Theme: Biometric Imaging 10h50 - 11h15 "Bat Algorithm for Fingerprint Image Enhancement". Amira Bouaziz, Amer Draa and Salim Chikhi.
(Room 2) 11h15 - 11h40 "Digit recognition using multiple classifiers". Khedidja Derdour and Hayet Mouss.
  Parallel Session 4
11h40 - 12h55 Session 4A Session Chairs: Pr. Abdelkader Belkhir & Dr. Mourad DAOUDI
TRACK1 11h40 - 12h05 "Cluster based key management in VANET networks". Bensaid Chaima, Faraouan Kamel and Boukli Hacane Sofiane.
Theme: Mobile and Cloud Computing 12h05 - 12h30 "A Survey of Locality-Awareness Solutions in Mobile DHT Systems". Sara Cherbal, Abdellah Boukerram and Abdelhak Boubetra.
(Conf. Room) 12h30 - 12h55 "Balancing Heuristic for Independent Task Scheduling in Cloud Computing". Kadda Beghdad Bey, Farid Benhammadi and Redha Benaissa.
Session 4B Session Chairs: Pr. Mohamed-Chaker LARABI
TRACK3 11h40 - 12h05 "Comparison of two automatic seed generation methods for breast tumor detection using region growing technique". Ahlem Melouah.
Theme: Medical Imaging 12h05 - 12h30 "Classification of SNPs for Breast Cancer Diagnosis using Neural Network based-Association Rules". Aicha Boutorh and Ahmed Guessoum.
(Room 1) 12h30 - 12h55 "CAD System for Classification of Mammographic Abnormalities using Transductive Semi Supervised Learning Algorithm and Heterogeneous Features". Zemmal Nawel, Nabiha Azizi and Sellami Mokhtar. 
Session 4C Session Chairs: Pr. Amar AISSANI & Pr. Mouloud KOUDIL
TRACK4 11h40 - 12h05 "DNA Multiple Alignment problem with the new DIAWAY algorithm". Athmane Seghier, Ibrahim Chegrane and Chahrazed Ighilaza.
Theme: Computer Systems and Applications 12h05 - 12h30 "Using Performance Modelling and Analysis for Self-adaptive Resources Allocation Systems: A case study". Mehdi Sliem, Nabila Salmi and Malika Ioualalen.
(Room 2) 12h30 - 12h55 "Identification of Trends for Model Based Development of Embedded Systems". Muhammad Rashid, Muhammad Waseem Anwar and Aamir Khan.
13h00 - 14h00 Lunch
15h00 - 20h00 Social Event
30th April 2015
09h00 - 10h00 Invited Talk 4: Arezki Benfdila / University M. Mammeri  - Tizi-Ouzou, Algeria
"Image Processing and Applications in Nanotechnology"
Session Chairs: Pr. Slimane LARABI & Pr. Habiba DRIAS
10h00 - 10h20 Coffee Break
10h20 - 11h50 Panel Discussion
  Parallel Session 5
11h55 - 13h15 Session 5A Session Chairs: Pr. Okba KAZAR & Dr. Karima AKLI-ASTOUATI
TRACK2 11h55 - 12h20 "Ontology-based Facilitation Support Tool for Group Decision Making". Bakhta Nachet and Abdelkader Adla. 
Theme: Ontologies 12h20 - 12h45 "Towards an Open Framework for Inter-Organizational Workflow Semantic Annotation". Ali Abbassene, Zaia Alimazighi and Moufida Aouachria.
(Conf. Room) 12h45 - 13h15  
Session 5B Session Chairs: Pr. Abdelmadjid BOUKRA & Pr. Abdessamed Redha GHOMARI
TRACK2 11h55 - 12h20 "Performance Evaluation of Serializable Snapshot Isolation in PostgreSQL". Fairouz Zendaoui and Walid Khaled Hidouci.
Theme: Query Performance and Scheduling 12h20 - 12h45 "Adaptation of language model of Information Retrieval for empty answers Problem in databases". Abdelhamid Chellal and Karima Amrouche.
(Room1) 12h45 - 13h15 "New Algorithm Of Scheduling Based On Prioriry Rules On Machines To Solve Bi-Criteria Blocking Job shop Scheduling Problem". Moahamed Lakehal, Karima Bouibede and Amar Aissani.
Session 5C Session Chairs: Pr. Moussa DIAF
TRACK3 11h55 - 12h20 "Human Activity Recognition in Pervasive Single Resident Smart Homes: State of Art information". Asma Benmansour, Abdelhamid Bouchachia and Mohamed Feham.
Theme: Image Analytics 12h20 - 12h45 "Parametric Elliptic Fourier Descriptors for Automated Extraction of Gait Features for People Identification". Imed Bouchrika.
(Room 2) 12h45 - 13h15 "Face recongnition based access security system". Imène Taleb and Madani Ould Mammar.
Session 5D Session Chairs: Pr. Youcef CHIBANI
TRACK3 11h55 - 12h20 "Image Quality Assessment Scheme based on Gradient Similarity and Color Distortion". Zianou Ahmed Seghir and Fella Hachouf.
Theme: Image Understanding and Rendering 12h20 - 12h45 "An improved splat-based ray tracing for point-based objects". Ali Beddiaf and Mohamed Chaouki Babahenini.
(Room 3) 12h45 - 13h15 "Using a Growing Probabilistic Neural Network to reinforce a Semi supervised Support Vector Machine". Amel Hebboul, Fella Hachouf and Amel Boumnadjel.
13h15 - 14h15 Lunch
14h15 - 15h15 Invited Talk 5: Luis Martinez / Universidad de Jaén , Spain
"Enriching Linguistic Modelling In Decision Making With Hesitant Fuzzy Linguistic Term Sets"
Session Chairs: Pr. Mohamed-Chaker LARABI & Pr. Ahmed GUESSOUM
15h15 - 16h45 Closing Ceremony and Awards